Túlélés vs. mentális egészség az év végi hajrában
Ki ne ismerné az év végi túlhajszoltságot? Meg a karácsonyi filmekből ismert idilli családi jeleneteket. Mekkora ellentmondás, nem?! Mire fejben megérkeznél az ünnepi asztalhoz, már szedheted is le. Minden évben megfogadod, hogy jövőre nem így lesz, aztán valahogy mégis ez a vége. Hogyan lehetne egy kicsit kevésbé leterhelt ez az időszak? Mit tehetsz a mentális egészségedért?

Év végi hajrá. Versenyfutás az idővel. Évzárás. Túlórák. Kapkodás. Túlélés a munkahelyen még hetekig. Közben nyomasztóan közel a Karácsony. Az ajándékok meg a menüsor még ötletszinten sincsenek meg. "Ünneplőbe öltöztetni a lelked az ünnepekre? - hahaha!" "Az óév méltó elbúcsúztatása? - jó vicc!" Ha minden jól megy, élve és nagyobb balhé nélkül lehozod az év végét. Elnyomod magadban a fáradtságot, a frusztrációt és az összes rossz érzést, ami megint csak rengeteg energiaveszteség.
Lehetne ezt valahogy másképp csinálni?
Mentálhigiénés segítőnek tanulok, így a kérdés szakmailag és emberileg is foglalkoztat. Egyet viszont már az elején leszögeznék: nem tudom a tutit! Nekem is pont olyan nehéz ez a téma, mint neked, sőt mi több, épp fáradt és nyűgös vagyok. Pont ezért érzem, hogy érdemes erről minél többet beszélnünk!
Mit szólsz ahhoz, ha a mókuskerékből egyet hátralépve először ránézünk a nagy képre:
Mi is történik körülöttünk?
A természet körforgására, a növény-és állatvilág bölcsességére vagy régi hagyományainkra hagyatkozás például jó kezdet lehet. Észlelheted, hogy annak épp az ellenkezője zajlik ebben az időszakban, mint amit saját magadtól elvársz:
- A fák lehullatják utolsó leveleiket is, a levegő lehűl, a nappalok rövidülnek. A természet felkészül az elmúlásra és téged is arra késztet, hogy az otthonodba húzódj vissza, csökkentsd a külső ingereket és többet figyelj befelé.
- A november nem véletlenül indul a halottak napjával, hiszen a közelgő tél a saját végességed érzését és a veszteségeidet is felszínre hozhatja.
- A Karácsonyt megelőző 4 vasárnapot felölelő advent pedig a megnyugvás és a Megváltó eljövetelére való lelki felkészülés időszaka (lenne) a keresztény világban.

A környezet és benne az ember természetes ritmusa az év végéhez közeledve tehát pont a lelassulás, iránya pedig a kívülről befelé fordulás. Megállapíthatjuk, hogy az, hogy megpróbálsz ide minél több teendőt bezsúfolni, teljesen természetellenes.
Mit értél el idén és mit teszel le?
Érdemes arra is visszaemlékezned, hogy mi minden történt veled az év során és mit értél el idáig. A számvetés - amellett hogy erősítheti a benned lévő büszkeséget és hálát - arra is rögtön rámutat, hogy nem hiába fáradtál el, mire elérted az év végét.
Ez az időszak egyfajta rendrakásra, tisztogatásra is alkalmas. Érdemes átgondolnod, hogy mit szeretnél továbbvinni magaddal az új évbe és mi az, amit letennél.
Mi is a mentális egészség?
Ez is egy divatos hívószó lett: gyakran találkozunk vele, az emberek többsége valószínűleg már unja és legyint rá. Pedig olyan ritkán állunk meg gondolkodni róla és még kevésbé védjük!
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egészség meghatározásában már 1946 óta szerepel: Az egészség nem egyenlő a betegség hiányával, hanem a teljes fizikai, mentális és szociális jóllétet értjük alatta.
A mentális egészség és betegség Grezsa Ferenc (1998) szerint nem különíthető el élesen egymástól, hanem abból mérhető le, hogy az egyén hogyan reagál a környezetére és hogyan oldja meg a felmerülő problémákat. A lelki egészség tehát egyfajta érzelmi teherbíró képesség, ami hozzásegít az élet pozitív megéléséhez és a nehézségek elviseléséhez.
Grezsa szerint olyan képességek meglétét jelenti, mint
- a pszichológiai, érzelmi, intellektuális és lelki fejlődésre való képesség,
- a kielégítő személyes kapcsolatok kezdeményezésének, fejlesztésének és egyenrangú fenntartásának képessége,
- a mások iránti empátia képessége,
- illetve a pszichés stresszhelyzetek fejlődési lehetőségként való felhasználásának képessége.
Ötféle érzéssel jellemezhető: 1. bizalom 2. kihívás 3. kompetencia 4. teljesítmény 5. humor.
Lelki egészségvédelem, de hogyan?
Könnyen belátható, hogy a lelki egészségünket érdemes védeni. Erre jött létre a mentálhigiéné, amely nem egy önálló szakma vagy tudományág, sokkal inkább szemléletmód és gyakorlat. Vannak olyan faktorok, amelyek védik a mentális egészséget és vannak, amelyek ártalmasak arra, a mentálhigiéné ezeket a körülményeket próbálja pozitívan alakítani.
Kiemelek néhány fontos lelki egészséget védő faktort (Mental Health Promotion - A Quality Framework 1997), hogy könnyebben megfogható legyen, mit érdemes előtérbe helyezned az év végi hajrában is:
- Fizikai egészség: mozgásban gazdag életmód, kiegyensúlyozott táplálkozás, megfelelő folyadékbevitel, minőségi alvás, pihenés, feltöltődés
- Kielégített szükségletek: béke, biztonság, lakhatás, élelem, ruházat, munka (ha neked biztosított, akkor a másokra odafigyelés, szolidaritás miatt is sokat számíthat)
- Személyes kompetencia: pozitív önkép, problémamegoldó és tanulási képesség, előmenetel, önkéntesség
- Jó kapcsolatok: kiegyensúlyozott családi és baráti kapcsolatok, közösségi háló, a valahová tartozás és elfogadottság érzete
- Élmények és érzések megélése: pozitív iskolai és munkahelyi tapasztalatok, közös élmények, munkamegosztás és egymás támogatása, megfelelő kommunikáció, érzelmek átélése és kimutatása.
A kevesebb néha több
Azt gondolom, hogy amikor elkap a karácsonyi készülődéssel kapcsolatos stressz, akkor is valahol ezek motiválnak: szeretnél mindent megtenni, ami tőled telik, hogy sok szép és meghitt ünnepi pillanatot élhessetek át a szeretteiddel és a tágabb környezeteddel.
A probléma ott kezdődik, ha túl sokat vállalsz, ha a teendők vagy a külsőségek elvonják a figyelmedet arról, amit igazán fontosnak tartasz, ha nem tudod megosztani a terheket vagy megélni a pillanatokat. Vagy az összes együtt.
A tudatosság (mi a fontos és mi nem az), a mértékletesség (mi fér bele időben, energiában, anyagiakban) és az összefogás (mit és hogyan valósítunk meg együtt) kulcskérdések egy ennyire intenzív időszakban.

Hátha van még, amit nem próbáltál...
Ne várj csodát: az év vége mindenképp igénybe fogja venni a lelki és fizikai teherbírásodat. Úgy, hogy már egyébként is elfáradtál az év során.
De megosztok itt néhány dolgot, ami nekem az évek során bevált, hátha te is találsz benne olyat, amit érdemes lehet kipróbálnod.
- Részletes és program- és feladattervezés nemcsak munkahelyi, hanem magánéleti viszonylatban is: to do listák, naptárbejegyzések, bevásárlólisták - egymással megosztva és folyamatosan frissen tartva
- Elérhetőség megtervezése és transzparens kommunikációja: ki meddig elérhető munkahelyi és mikortól magánéleti fronton, ki mikor szeretne pihenni
- Nemet mondás és/vagy átütemezés év elejére: egy-két keresztkérdés magunk és mások felé segíthet, hogy ne mondjuk mindenre igent, sok év végére bezsúfolt programról és teendőről például kiderülhet, hogy vagy egyáltalán nem fontosak vagy sokkal könnyebben teljesíthetőek év elején, némileg kipihenve
- Egymás tehermentesítése: összefogás mind a tervezésben, mind a megvalósításban, "betársulás" (közös ajándékok, sütés-főzés megosztása), elvárások csökkentése (ajándékozás, menüsor vagy a programok komplexitása terén), a tökéletességből lejjebb engedés (takarítás, díszítés, külső megjelenés)
- A fáradtság belekalkulálása: decemberben egyre kevesebb nagy horderejű, kreativitást igénylő beszélgetés vagy feladat, az ünnepeket megelőző pár napokban már csak otthon, kényelmesen elvégezhető teendők (az utolsó pillanatos tömeg és stressz elkerülése), minél kevesebb utazás, alkalom a passzív pihenésre is
- Odafigyelés egymásra: megkérdezni és megosztani, ki hogy érzi magát (azt is, ami nehéz), ha szükséges, újratárgyalni a tennivalókat, minél kevesebbet elvárást felépíteni az együtt töltött idővel szemben, nyitott, türelmes, tiszteletteljes és minősítéseket kerülő kommunikáció egymással, magányos ismerősök és rászorulók segítése
- Közös hagyományok teremtése: olyan élmények, amely a pozitív érzéseket erősítik és amelyek az évek során rutinná és rituálékká válhatnak (adakozás, önkénteskedés, hálanyilvánítás, ajándékozás, közös sütés-főzés, díszítés vagy séta), természetesen ezek mennyiségére odafigyelve.
Idén se figyeltem az egészségemre!!
Amit pedig idén ismét elhanyagoltam, az az egészségem: A teendők miatt először a mozgásról mondtam le, vízivásban egyébként sem vagyok jó, nemhogy most, kávét ellenben jó sokat iszom. Emellett egyre kevesebb időt szántam pihenésre. A megnövekedett stressz következtében nehezebben alszom el és könnyebben felébredek, így a szervezetem nem tudja magát megfelelően kipihenni. Olyan programokban sem bővelkedtem mostanában, amelyek visszatöltötték volna az elveszített energiáimat.
Az eredmény: már most sem érzem jól magam a bőrömben, pedig még hetekre vagyok az év végétől. Ha ezt még megfejelem az ünnepi asztalról elmaradhatatlan zsíros ételekkel, rengeteg édességgel és alkohollal, az biztosan tovább rontja a helyzetet.

Úgyhogy igyekszem visszatérni a rendszeres sétákhoz, a csapvíz- és teaiváshoz, illetve a minél korábbi elalváshoz. Sokan esküsznek a jógára, a meditációra vagy kényeztető programokra is az év végi stressz kezelésében.
Te mit teszel a saját egészségedért?
Ha jól jönne a külső segítség
Amennyiben úgy érzed, hogy az egyensúly az életed valamelyik vagy több pontján is felborult és ez várhatóan az év vége elmúltával sem fog magától helyreállni, akkor ne félj külső segítséget igénybe venni.
Azt nem feltétlenül látom hatékonynak, hogy azonnal el is kezdj ezen dolgozni, hiszen a kapacitásaid már így is végesek. Azonban az év vége jó alkalom lehet arra, hogy átgondold, mit szeretnél az újévben másképp csinálni, ehhez milyen segítőt tudsz bevonni és mi lesz a következő lépés, amit az ügyben megteszel.
A nagy fogadalmak helyett az apró, gyakorlati lépések valószínűleg nagyobb segítségedre lesznek a változtatásban.
Mit nyújthat egy mentálhigiénés segítő?
A mentálhigiéné mint szemlélet, elsődlegesen a proszociális értékek, valamint az élet minőségének fejlesztésére, az életigenlő magatartás támogatására irányul.
Az élet szinte minden színterén találunk mentálhigiénés szakembereket, akik segítő foglalkozásukat mentálhigiénés szemlélettel végzik. Kompetenciájuk, hogy az életminőség javítására irányuló projekteket vezessenek, illetve egyéni kliensekkel dolgozzanak, amennyiben azok mentálisan egészségesnek számítanak, nem küzdenek lelki zavarokkal.
Tehát ha alapvetően lelkileg egészséges vagy, de nehezen birkózol meg egy élethelyzeti nehézséggel vagy érzelmi elakadással, akkor érdemes lehet mentálhigiénés segítővel konzultálnod.
Rogers-i elvek mentén
A mentálhigiénés segítő beszélgetés a személyközpontú pszichológia atyja, Carl Rogers (1902-1987) amerikai pszichológus és pszichoterapeuta nevéhez fűződik. Rogers a különböző eszközök és technikák helyett a kliens és a segítő kapcsolatában. Ők a folyamatban egyenrangú felek, a kliens a saját belső világának és életének legjobb ismerője, képes fejlődni és felelősséget vállalni saját fejlődéséért.

A segítő beszélgetés kliensközpontú és non-direktív. Ha a segítő a megfelelő attitűddel fordul a kliens felé, akkor felszabadulnak benne azok a belső erőforrások, amelyekkel ő a saját életére vonatkozó legjobb döntést tudja meghozni. Fontos, hogy a segítő nem jelöl ki irányt és nem ad tanácsot.
A kliens egy segítő beszélgetésben a következőket megtapasztalva (ezeket a Rogers-i hármasnak is nevezik) tud elindulni a fejlődés útján:
- Feltétel nélküli pozitív elfogadás: megéli, hogy a lénye elfogadható és szerethető.
- Empátia: megtanulja, hogy saját érzéseire és tapasztalataira nagy mértékben hagyatkozhat.
- Kongruencia vagy összerendezettség: azt látja, hogy a segítő a folyamatban magát adja.
Miután elfogadtam önmagamat olyannak, amilyen vagyok, megváltozom.
(Carl Rogers)
Ha érdekel a személyközpontú megközelítés és úgy érzed, hogy az ünnepek után hasznos lenne számodra egy segítő beszélgetés, akkor keress egy mentálhigiénés szakembert.
Ha ebben segítségre van szükséged, itt vagyok, szólj nyugodtan!
Amennyiben pedig üzleti coachingon gondolkodsz, foglalj nálam decemberi vagy januári konzultációs időpontot.
Kellemes Ünnepeket kívánok:
