author

Szerző

Perlay Éva

Megjelent

2024.09.25.

Kategória

Uncategorized

  • Kezdőoldal
  • Blog
  • Karrierváltás és újrakezdés 40 felett – Hogy indulj neki?

Karrierváltás és újrakezdés 40 felett – Hogy indulj neki?

Teljesen normális, ha foglalkoztat a karrierváltás 40 felett. Hogy változások indulnak el benned, amelyek arra ösztönöznek, hogy a saját szükségleteid nagyobb szerepet kapjanak a munkádban. Ha úgy érzed, itt az idő, ebben a cikkben találsz néhány fontos szempontot és kapaszkodót az elinduláshoz.

Azzal kezdeném, hogy megnyugtassalak: ha a karrierváltás gondolata mozgolódik benned, nincs veled semmi baj. Nem vagy mindenki máshoz képest fordítva bekötve, aki szerinted maradéktalanul boldogan és kiteljesedetten éli felnőtt (szakmai) életét.

Nem vagy egyedül a karrierváltó gondolataiddal, sőt még kisebbségben sem.

Hogy csak néhány adatot említsek ennek alátámasztására:

  • A LinkedIn magyar közösségének messze a legnagyobb elérésű 2024-es tartalma egy személyes hangvételű poszt, amelyet arról írt a szerzője, egy frissen pszichológia BA diplomát szerzett coach, hogy 40 felett is lehetséges a tanulás és a karrierváltás. Az eredmény: 254 ezres (!) megtekintés, >6000 like, >300 hozzászólás. Inspirálta és beszélgetésre ösztönözte az embereket.
  • A Női Váltó Magazinnak, amely kifejezetten a karrierváltó nőknek szóló, őket tömörítő platform, csak a Facebook oldalát 65 ezren követik. Voltam már rendezvényükön, aktív, jó hangulatú és támogató közösségnek ismertem meg őket. Alapítóit a közelmúltban többször is díjazták közösségépítő munkájukért.
  • Az Egyenlítő Alapítvány 2024. szeptemberében csak a tagjainak szóló zárt körű beszélgetést szervezett Újrakezdés témában, amelyben négy nő (köztük én is) mesélt arról, hogyan találta meg az útját és bátorságát a corporate világból a szabadúszó létbe. A téma ebben a műfajban is kiemelkedő résztvevőszámot hozott.

Mielőtt úgy tűnne, hogy ez egy női téma, szeretnélek arról is biztosítani, hogy a karrierváltás iránti igény nemsemleges, ugyanúgy érinti a férfiakat, ahogy a nőket. Sőt!

A munkavállalók és a vezetők világszerte nincsenek jól

A Gallup 2021-23 összesített adatai szerint a dolgozóknak mindössze 23%-a elégedett a munkájával globálisan és kevesebb, mint 20%-a Magyarországon. A legtöbb európai országban pedig ennél is jóval kisebb számot látunk.

Hogy van a magyar munkavállalók másik 80 százaléka? Kicsit több mint 60 százalékuk "elvan", de nem is ad hozzá sokat a szervezeti teljesítményhez, szűk 20 százalékuk pedig kifejezetten demotiváltnak érzi magát. Ami, ha mögé nézünk a fogalomnak, egészen lesújtó.

"A munkavállalói elégedettség egy érzelmi állapot, amely egyrészt tükrözi az illető nyitottságát, hogy munkatársaival kapcsolódási pontokat építsen ki, valamint a szervezet és annak céljai iráni bizalmát."

(Furkan Karayel: Inclusive Intelligence)

Ami számomra még megdöbbentőbb szám, hogy a Korn Ferry által 2024-ben globálisan (6 nagy piacon) megkérdezett 10 ezer dolgozónak és vezetőnek majdnem fele, 47%-a ért egyet azzal, hogy imposztor szindrómája van és nem rendelkezik a munkája ellátásához szükséges képességekkel. Ez a negatív percepció a legfelsőbb vezetői szinteken tetőzik: a cégvezetők és a felsővezetők 58%-a (!) ismeri el magáról.

Csodálkozunk, hogy annyi a kiégés és a mentális megbetegedés, amikor így érzik magukat a topmenedzserek?

És mi a helyzet veled, te hogy érzed magad a munkádban?

Szereted a feladataidnak legalább egy részét?
Látod értelmét a tevékenységednek?
Hozzá tudsz járulni egy olyan magasabb célhoz, amellyel egyet is értesz?
Ki tudod bontakoztatni a meglévő képességeidet és melléjük újakat fejleszteni?
Jól érzed magad a csapatodban, jól tudsz másokkal együttműködni?
Értékelik a munkádat?
A munka mellett jut elég időd saját magadra és a magánéletedre is?

A tested jelez, de vajon hallod-e?

Az alacsony munkahelyi motivációt és a kapcsolódó negatív érzéseket elnyomhatod magadban ideig-óráig, de az ügyfeleim és saját személyes tapasztalataim azt mutatják, hogy ha nem nézel szembe velük, akkor ezek kellemetlen pszichoszomatikus (pl. gyomorfájás, emésztési problémák, kimerültség, álmatlanság stb.), szorongásos vagy akár depressziós tünetekben is testet ölthetnek.

Az ilyen tünetek és a tested tiltakozásának megélése ijesztő lehet, sokszor fokozza a negatív érzéseket, dühöt, félelmet vagy kétségbeesést is kiválthat. Ha már itt tartasz, érdemes több szakterület képviselőjével konzultálnod és mérlegelned, hogy milyen jellegű segítség lenne számodra a leghasznosabb.

A szervezetednek ezek a jelzései, ha mégoly kellemetlenek is, valójában a barátaid: ha megtanulsz figyelni rájuk, akkor megmutatják, mikor jársz saját magad számára jó vagy rossz úton, illetve megkímélnek valamilyen sokkal nagyobb horderejű betegség kialakulásától. Ehhez azonban kapcsolódnod kell hozzájuk, az érzéseidhez és saját magadhoz is.

Karrierváltás - miért pont 40 felett?

Oliver Burkeman brit író és újságírónak írt egy könyvet Four thousand weeks c. könyve azt mondja, hogy ennyi a földi létünk: 4000 hét. Már ha annyira szerencsések vagyunk és megérjük a kb. 80 éves kort. Jó lenne kihasználni, nem?

Jellemzően 35-45 éves korunkban érjük el életünk közepét, ennek a megtapasztalása teljesen egyénfüggő. Ilyenkor hajlamosak vagyunk számot vetni azzal, hol tartunk az életünkben és a kitűzött céljaink megvalósításában. Meglátjuk az életünk végességét és azt, hogy mi az, ami már nem lehet belőlünk. Ez lehet félelmetes is.

Egyáltalán nem szükségszerű, hogy ez ún. életközép válság kialakulásához vezessen, de ha úgy érzed, hogy érintett lehetsz benne, szívesen ajánlok neked egy témába vágó jó beszélgetést Dr. Bokor László pszichoterapeutával.

Fontos, hogy hasonló, mélyebb problémák kezelésében körültekintően járj el és a témában jártas pszichológus vagy pszichiáter segítségét vedd igénybe.

Út egy önazonos életbe - 40 felett nem késő!

A karrierváltás és az újrakezdés egyik életkorban sem könnyű, pláne 40 felett nem, ezáltal azonban közelebb kerülsz a valódi önmagadhoz és a korábban háttérbe szorított vágyaidhoz.

A napokban újra kezembe került a humanisztikus pszichológia megalapítója, Carl Rogers "Valakivé válni - a személyiség születése" c. 1961-es sikerkönyve. Rogers már akkor leírta, hogy mindannyiunk célja, hogy önmagunk lehessünk, de hogy kik vagyunk valójában, azt sokszor elfedik a többé-kevésbé tudatosan viselt maszkjaink, amelyekkel a külvilág elvárásainak szeretnénk megfelelni.

"Kedvező pszichológiai feltételek mellett végbemegy a személlyé válás folyamata (...). A kliens egyenként, egymás után leveszi azokat a defenzív maszkjait, amelyek mögül eddig szemlélte az életet. Nagymértékben feltárulnak előtte személyiségének rejtett vonásai. Ezekben az átélt élményekben felfedezi azt az idegent, aki mindeddig az álarcai mögött lakott. Azt az idegent, ami nem más, mint önmaga."

Carl Rogers: On Becoming a Person

Azt gondolom, hogy rendkívüli mázli, ha a fiatalkorodban választott hivatásod egész életedben megelégedettséggel tölt el. Ez ma már egyre kevesebbeknek adatik meg.

Egy nagy vagy több kisebb karrierváltás is közelebb vihet az önazonos munkavégzéshez és élethez. Ha pedig eközben nehézségekkel vagy kihívásokkal találod szembe magad, gondolj arra, hogy mennyire szerencsés vagy, hogy jelenleg még képes vagy a számodra szükséges változásért aktívan tenni.

Mert sokan csak a halálos ágyukon jönnek rá, mit kellett volna másképp tenniük, amikor a megbánáson kívül már nemigen tudnak mást tenni. Ha érdekel, mi az az Öt dolog, amit leggyakrabban megbánunk halálos ágyunkon, olvasd el Bronnie Ware végstádiumú betegekkel foglalkozó ausztrál nővér-írónő Életkönyvét.
Spoiler alert: Az első megbánás rögtön ez: Bárcsak lett volna bátorságom hűen élni önmagamhoz!

Szóval nem érdemes sokáig halogatnod, nehogy késő legyen.

Mire lehet szükséged egy sikeres váltáshoz?

Az Egyenlítő Alapítvány 2024. szeptemberi kapcsolódj eseményén négyen beszélgettünk, mindannyian karrierváltók. A többi résztvevővel, Márton Katalinnal (a HR Solutions Agency alapítójával), dr. Murányi Ildikóval (mediátor, coach, konfliktus szakértővel) és Vágó Beátával (Senior HR tanácsadóval) összeszedtük, hogy mi az, ami jól jöhet ahhoz, hogy a karrierváltás sikeres legyen és egy valóban boldogabb élethez vezessen:

  • Stabil önbecsülés, önbizalom: Ahhoz, hogy nemet tudj mondani arra, ami nem szolgálja az érdekedet és ahhoz is, hogy elhidd magadról, hogy egy új szerepben is meg fogod állni a helyed, de még ahhoz is, hogy el merd kérni a munkád árát, elengedhetetlen a belső stabilitás.
  • Önismeret: Az önismereti munkát, a magadba nézést nem érdemes megspórolni, még akkor sem, ha nem megy könnyen és hosszabb ideig is eltarthat.
  • Támogató környezet: Rengeteg múlik azon, hogy legközelebbi családtagjaidtól és barátaidtól számíthatsz-e megértésre, beléd vetett bizalomra, támogatásra.
  • Szakmai közösségek: Ha nem vagy még része szakmai szervezeteknek vagy hasonló élethelyzetben lévő egyénekből álló közösségeknek, érdemes ilyeneket keresni, mert nagy megtartó erőt jelenthetnek. (A már említett Női Váltó és az Egyenlítő Alapítvány Vállalkozói csoportja is éppen emiatt jött létre.)
  • Képzés, tanulás: Egy új szakterületet vagy szakma elsajátításához új tudásra és/vagy készségekre lesz szükséged, amelyeket meg kell szerezned.
  • Vízió, hosszú távú cél: Ha meg tudod fogalmazni, hogy mi a személyes küldetésed és hosszú távú célod, akkor sokkal könnyebben ki tudod majd választani az eszközeidet és meghozni azokat a rövid távú döntéseket, amelyek ezt legjobban támogatják.
  • Tudatos pénzügyi tervezés: Az újrakezdésnek legalább néhány éves kifutást kell hagyni, amíg a bevételeid elérik a kívánt szintet. A várható pénzügyi nehézségek áthidalására érdemes már előre tervet készíteni. Ha a karrierváltás 40 felett ér, tekintve az igényeidet és kiadásaidat, ez sokszorosan igaz!
  • Bátorság: Mindennek az alfája és omegája, hogy mersz-e kísérletezni azzal, hogy mi tesz boldoggá, ennek érdekében bátor döntéseket hozni és belevágni új dolgokba. Akkor is, ha éppen nem mindent látsz tisztán.

Hogyan tud segíteni a coaching?

Fontos, hogy a coaching nem terápia, tehát akkor fordulj coach-hoz, ha nincs komoly mentális vagy lelki problémád és nem a múltbeli "miérteken", hanem jelen- és főleg jövőorintáltan a "hogyanokon" szeretnél dolgozni.

A váltás számos aspektusában tud támogatni egy jó coach, például az alábbiakban:

  • Tisztába kerülni azzal, hogy mi vinne közelebb az önazonos munkavégzéshez.
  • Képviselni a saját szükségleteidet és határaidat.
  • Megfogalmazni a te személyes küldetésedet és hosszú távú célodat.
  • Pozicionálni magad egy új szakterületen.
  • Operatív tervet készíteni, hogy milyen kis lépésekben jutsz majd el a nagy célig.
  • Azonosítani az utadban álló akadályokat.
  • Tudatosítani a saját erőforrásaidat, amelyekre támaszkodhatsz.
  • Átdolgozni a korlátozó hiedelmeid, negatív gondolataid egy részét.
  • Tudatosítani saját magad és mások előítéleteit pl. az életkoroddal kapcsolatban ("40 felett az ember...", "Én már...")
  • Segíteni, hogy merj további kapcsolódásokat kiépíteni és támogatást kérni, illetve nyújtani.

Ha nehezen tudod megítélni, hogy a témádban a coaching-e hatékony segítség, keress meg és egyeztessünk róla egy ingyenes, 30 perces konzultáció keretében.

Karrierváltás 40 felett - miért is érdemes ezzel bajlódnod?

Hogy (megint) mosolyogva tudj arról beszélni, amivel foglalkozol. Ennyire egyszerű!

Megfigyeltem a már említett kerekasztal beszélgetés első körében, amikor azt kellett megválaszolnunk, hogy hogy vagyunk, valamint a helyünkön vagyunk-e vagy még úton, mind a négyen mosolyogtunk, miközben meséltünk.

Később többen írtak a résztvevők közül, hogy nagyon inspiráló volt bennünket hallgatni.

Néhány év és téged is hívhatnak egy ilyen beszélgetésbe. Karrierváltás 40 felett. Lehet, hogy most van itt az ideje felkészülnöd?

Ezeket olvastad már?

author

Perlay Éva

2025.02.03.

Kiút a perfekcionizmusból: Hogyan lettem elég jó?

A személyes történetem munkafüggésről, perfekcionizmusról és kiégésről, illetve hogy az elég jóvá...

author

Perlay Éva

2024.11.27.

Túlélés vs. mentális egészség az év végi hajrában

Ki ne ismerné az év végi túlhajszoltságot? Meg a karácsonyi filmekből ismert idilli családi jelen...

Ne maradj le legfrissebb tartalmaimról.

Ne aggódj, nem spammelek.

A feliratkozás gomb megnyomásával elfogadod az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

footer logo

Perlay Éva

Okleveles üzleti coach

Ne maradj le legfrissebb tartalmaimról.

Ne aggódj, nem spammelek.

A feliratkozás gomb megnyomásával elfogadod az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

evaperlay.com 2024 @ Minden jog fenntartva

Adatkezelési tájékoztató